Full Site

Friday, August 01, 2014

Home | News | Sport | Entertainment | Business | Cartoon | Other Sections

Sport


Central Champs results

Tuesday, March 04, 2014


Results

Boys Under-20 400m Hurdles Open

1 Morris, Alex St Jago High 59.72

2 Willis, Khadeesh St Jago High 1:00.11

3 Brown, Lenroy Vere Technical High 1:00.18

Girls Under-20 400m Hurdles Open

1 Green, Shantae Holmwood Technical 1:03.11

2 Clarke, Shanice Vere Technical High 1:03.64

3 Kalawan, Shannon Edwin Allen High 1:04.74

Girls Under-20 3,000m Open

1 Coley, Emily Hydel Group of Schools 10:56.72

2 Buchanan, Lisa Holmwood Technical High 11:01.30

3 Davis, Jeima Edwin Allen High 11:05.22

Boys Under-14 High Jump Class 3

1 Palmer, Vanderleer St Jago High 1.75m

2 Marshall, Damar St Jago High 1.65m

3 Gooden, Alten Hydel 1.60m

Boys Under-20 5,000m Open

1 Haye, Larone St Jago High 16:40.62

2 Dixon, Kemar Bellefield High 16:58.47

3 Thomas, Henry Central High 17:33.46

Girls 15-16 Long Jump Class 2

1 Forrester, Annastacia Manchester High 6.21m

2 Spencer, Samara Hydel 5.95m

3 Kerr, Britny Hydel 5.63m

3 Baker, Colestia Holmwood Technical High 5.63m

Girls Under-13 100m Class 4

1 Richards, Jamani St Jago High 12.19

2 Moore, Ashanti Hydel 12.29

3 Harris, Trishauna Vere Technical High 12.31

Girls 13-14 100m Class 3

1 Clark, Shellece Edwin Allen High 12.05

2 Marshall, Sidney Manchester High 12.12

3 English, Shaneil Hydel 12.24

Girls 15-16 100m Class 2

1 Stanley, Tasheca Edwin Allen High 12.20

2 Belnavis, Isheena Hydel 12.34

3 Campbell, Brittany Edwin Allen 12.37

Girls 17-19 100m Class 1

1 Williams, Christania Edwin Allen High 11.62

2 Medley, Rene Vere Technical High 12.15

3 West, Anna-Kay Manchester High 12.19

Boys Under-14 100m Class 3

1 Garriques, Taiwane St Jago High 11.52

2 Vernon, John St Jago High 11.80

3 Maxwell, Stephen Claude McKay High 11.94

Boys 14-15 100m Class 2

1 Henry, Keyno Holmwood Technical 11.02

2 Alexander, Nicholas Manchester High 11.27

3 Ellis, Dillon Bellefield High 11.31

Boys 16-19 100m Class 1

1 Dixon, Tevin Spaldings High 10.72

2 Williams, Lennox Manchester High 10.76

3 Brown, Shamar Tacius Golding 10.79

Girls Under-13 Long Jump Class 4

1 Brown, Lotavia Edwin Allen High 5.31m

2 McFarlane, Denae Edwin Allen High 5.11m

3 Dawkins, Danella Manchester High 5.08m

Girls 13-14 Long Jump Class 3

1 McKenzie, Peter-Gay Edwin Allen High 5.22m

2 Francis, Susan Holmwood Technical High 5.20m

3 Hudson, Shaday Holmwood Technical High 5.17m

Girls Under-20 Triple Jump Open

1 Coombs, Latavia Holmwood Technical High 12.24m

2 Kerr, Britny Hydel 12.01m

3 Mcneil, Shamoya St Jago High 11.87m

Girls 13-14 800m Class 3

1 Dixon, Britney Vere Technical High 2:24.83

2 Reid, Jody-Ann Edwin Allen High 2:27.43

3 Bryan, Avagay Hydel 2:28.10

Girls 13-14 High Jump Class 3

1 Salmon, Shiann Hydel 1.70m

2 Ingram, Shania Edwin Allen 1.70m

3 Freeman, Daszay Manchester High 1.55m

Girls 15-16 800m Class 2

1 Whyte, Sasha-Gay Vere Technical High 2:20.74

2 Robb, Asshanni Edwin Allen High 2:25.91

3 Jones, Ann Marie Spaldings High 2:29.11

Boys Under-14 800m Class 3

1 Black, Javad St Jago High 2:14.34

2 Stewart, Detroy Edwin Allen High 2:14.37

3 Smith, Javroy Spaldings High 2:21.21

Boys 14-15 800m Class 2

1 Deacon, Shamar Edwin Allen High 2:07.31

2 Rose, Nickolos Claude McKay High 2:08.26

3 Barrett, Timor St Jago High 2:08.39

Boys 16-19 800m Class 1

1 Francis, Akeem Edwin Allen High 2:03.80

2 Blair, Shevon Holmwood Technical 2:04.35

3 Cameron, Leon Tacius Golding High 2:05.97

Girls 13-14 400m Class 3

1 Walker, Sanique Vere Technical High 58.82

2 Salmon, Shiann Hydel 58.92

3 Lewis, Michaela Manchester High 58.93

Girls 15-16 400m Class 2

1 Duggan, Taqece Hydel 57.54

2 Hemmings, Semoy Hydel 58.11

3 Moore, Janiel Edwin Allen 58.14

Girls 17-19 400m Class 1

1 Haughton, Camira Edwin Allen High 56.94

2 Tomlinson, Georgia Edwin Allen High 57.94

3 Salmon, Shaneka Garvey Maceo High 1:00.19

Boys 14-15 High Jump Class 2

1 Brown, Ryan Old Harbour High 1.80m

2 Dawkins, Rashaun St Jago High 1.80m

3 Simpson, Kamali St Jago High 1.75m

Boys 9-13 400m Class 3

1 Black, Javad St Jago High 54.22

2 Thomas, Odane Claude McKay High 55.82

3 Gordon, Gary St Jago High 55.97

Boys 14-15 400m Class 2

1 Butler, Rayon Holmwood Technical High 51.17

2 Henry, Ricardo Bellefield High 52.59

3 Heath, Carlo Manchester High 52.84

Boys 16-19 400m Class 1

1 Allen, Nathon St Jago High 49.86

2 Jarrett, Kenroy Hydel 50.49

3 Weller, Demar Kellits High 50.63

Girls 15-16 Discus Throw Class 2

1 Gayle, Paul-Ann Edwin Allen High 43.92m

2 Fullerton, Janell Edwin Allen High 41.27m

3 Brown, Devia Hydel 39.47m

Event 33 Girls 17-19 Discus Throw CLASS 1

1 Frazer, Rochelle Edwin Allen High 48.14m

2 Crosse, Tasha Edwin Allen High 45.62m

3 Binns, Isheka Manchester High 43.05m

Boys Under-14 Long Jump Class 3

1 Davis, Keyshan St Jago High 6.00m

2 Beckford, Ashane Glenmuir High 5.97m

3 Wallace, Rasheed Belair High 5.59m

Boys 16-19 Long Jump Class 1

1 Ricketts, Michane Edwin Allen High 6.76m

2 Solomon, Alfred DeCarteret College 6.56m

3 Trowers, Demetris Belair High 6.51m

Girls 9-12 4x100m Relay Class 4

1 St. Jago High 49.97

2 Hydel 50.42

3 Vere Technical 50.73

Girls 13-14 4x100m Relay Class 3

1 Hydel 48.14

2 Edwin Allen High 48.15

3 Manchester High 48.89

Girls 15-16 4x100m Relay Class 2

1 Hydel Group of Schools 47.99

2 Holmwood Technical High 49.58

3 Edwin Allen High 50.08

Girls 17-19 4x100m Relay Class 1

1 Holmwood Technical High 48.59

2 Vere Technical High 50.12

3 Manchester High 50.21

Boys Under-14 4x100m Relay Class 3

1 St Jago High 47.40

2 Clarendon College 49.21

3 Waterford High 49.61

Boys 14-15 4x100m Relay Class 2

1 St Jago High 44.15

2 Garvey Maceo High 44.50

3 Manchester High 45.50

Boys 16-19 4x100m Relay Class 1

1 St Jago High 42.59

2 Old Harbour High 43.45

3 Manchester High 43.62

Girls Under-20 4x400m Relay Open

1 Edwin Allen High 3:54.71

2 Holmwood Technical High 3:59.16

3 Manchester High 3:59.19

Boys Under-20 4x400m Relay Open

1 Spaldings High 3:31.66

2 Holmwood Technical High 3:32.37

3 Kellits High 3:32.86

Girls Under-13 70m Hurdles Class 4

1 Gordon, Mellica St Jago High 11.15

2 Lee, Ray-Donna Hydel 11.26

3 Dawkins, Danella Manchester High 11.41

Girls 13-14 80m Hurdles Class 3

1 Allison, Shanette Holmwood Technical High 11.50

2 Marshall, Sidney Manchester High 11.69

3 Roye, Ruth-Ann Hydel 11.91

Girls 15-16 100m Hurdles Class 2

1 Hickling, Tissanna St Jago High 14.45

2 Knight, Andrenette Vere Technical High 14.55

3 Ferrigan, Annakay Holmwood Technical High 14.69

Girls 17-19 100m Hurdles Class 1

1 Thompson, Yanique Holmwood Technical High 14.54

2 Lewis, Shanice Edwin Allen High 14.69

3 Allen, Claudette Edwin Allen High 14.72

Boys 14-15 110m Hurdles Class 2

1 Alexander, Nicholas Manchester High 15.47

2 Henry, Kimani St Jago High 16.01

3 Garwood, Rushane St Jago High 16.04

Boys 16-19 110m Hurdles Class 1

1 Jackson chin, Roje St Jago High 15.02

2 Chin, Jordan St Jago High 15.49

3 Goldson, Kirk Charlemont High 19.62

Event 52 Boys 14-15 1500 Metre Run CLASS 2

1 Rose, Nickolos Claude McKay High 4:29.69

2 Campbell, Derman York Castle High 4:30.51

3 Deacon, Shamar Edwin Allen High 4:36.18

Boys 16-19 1500m Class 1

1 Dawson, Chadoye Spaldings High 4:17.58

2 Glave, Daniel Holmwood Technical High 4:20.38

3 Beckford, Wayne Kellits High 4:20.48

Event 54 Girls Under 13 200 Metre Dash CLASS 4

1 Moore, Ashanti Hydel 25.25

2 Reid, Joanne St Jago High 25.45

3 Wallace, Kishawna Holmwood Technical 26.21

Girls 13-14 200m Class 3

1 Moody, Patrice Edwin Allen High 24.37

2 Cameron, Kasheika Edwin Allen High 24.61

3 Shaw, Kimone St Jago High 24.77

Girls 15-16 200m Class 2

1 Duggan, Taqece Hydel Group of Schools 24.71

2 Hew, Britney Holmwood Technical High 25.39

3 Shaw, Jezel Spaldings High 25.56

Girls 17-19 200m Class 1

1 Spencer, Monique Edwin Allen High 23.93

2 Forbes, Sashalee Holmwood Technical 24.61

3 Tomlinson, Georgia Edwin Allen High 25.01

Boys 16-19 High Jump Class 1

1 Douglas, Romario St Jago High 1.95m

2 Pollack, Sean Knox College 1.85m

2 Murphy, Odel Hydel Group of Schools 1.85m

3 Gooden, Alex StJago High 1.85m

Boys Under-14 200m Class 3

1 Gordon, Gary St Jago High 23.56

2 Thomas, Odane Claude McKay High 24.41

3 Maxwell, Stephen Claude McKay High 24.47

Boys 14-15 200m Class 2

1 Barnes, Shamar St Jago High 22.46

2 McDowell, Joshua Manchester High 22.64

3 Heath, Carlo Manchester High 22.74

Boys 16-19 200m Dash Class 1

1 Brown, Shamar Tacius Golding High 22.06

2 Crooks, Twayne Vere Technical High 22.10

3 Reid, Calvin Old Harbour High 22.11

Girls 13-14 Discus Throw Class 3

1 Pryce, Avery Vere Technical High 38.42m

2 Thompson, Tamara Lennon High 32.89m

3 Medley, Chekelia Holmwood Technical 32.78m

Girls Under-20 1600 Sprint Medley Open

1 Vere Technical High 4:21.98

2 Spaldings High 4:23.58

3 Manchester High 4:24.97

Boys Under-20 1600 Sprint Medley Open

1 St Jago High 3:50.52

2 Holmwood Technical High 3:55.44

3 Edwin Allen High 3:57.58

Boys 14-15 Discus Throw Class 2

1 Findley, Everton Edwin Allen High 43.83m

2 Cyrus, Douglas Hydel 43.64m

3 Edwards, Ranado Hydel 39.86m

Boys 16-19 Discus Throw Class 1

1 Gayle, Demar Edwin Allen High 51.44m

2 Spencer, Derrick Hydel 44.51m

3 Thompson, Romaine Edwin Allen High 36.32m

Girls Under-13 High Jump Class 4

1 Burgher, Janique Edwin Allen High 1.60m

2 Thomas, Dana St Jago High 1.60m

3 Mullings, Abigale Edwin Allen High 1.55m

Boys 14-15 Long Jump Class 2

1 Brown, Ryan Old Harbour High 6.60m

2 Dawkins, Rashaun St Jago High 6.45m

3 Ferguson, Kareem St Jago High 6.26m

Boys 14-15 Shot Put Class 2

1 Findley, Everton Edwin Allen High 13.53m

2 Williams, Alroy Edwin Allen High 13.18m

3 Campbell, Zico Glenmuir High 12.94m

Boys 16-19 Shot Put Class 1

1 Gayle, Demar Edwin Allen High 16.53m

2 Lewis, Kieran Old Harbour High 15.31m

3 Dyer, Camal Hydel Group of Schools 14.38m

Girls Under-20 Javelin Throw Open

1 Binns, Isheka Manchester High 39.18m

2 Thompson, Jeda Lennon High 38.82m

3 Leckford, Olivia Edwin Allen High 38.80m

Girls 13-14 1500m Class 3

1 Dixon, Britney Vere Technical High 5:04.65

2 Davis, Jeima Edwin Allen High 5:07.77

3 May, Chrissani Holmwood Technical High 5:08.50

Girls 15-16 1500m Class 2

1 Whyte, Sasha-Gay Vere Technical High 4:55.68

2 Buchanan, Lisa Holmwood Technical High 4:59.45

3 Heath, Sashekia Holmwood Technical High 5:06.17

Girls 17-19 1500m Class 1

1 Eubanks, Marleena Edwin Allen High 5:03.89

2 Currie, Shimoya Edwin Allen High 5:12.88

3 Shirley, Taffoya Holmwood Technical High 5:14.55

Girls 15-16 High Jump Class 2

1 McKenzie, Shanae Manchester High 1.75m

2 Forrester, Annastacia Manchester High 1.75m

3 Spencer, Samara Hydel Group of Schools 1.70m

Girls 17-19 High Jump Class 1

1 Thompson, Apryl Manchester High 1.65m

2 Patten, Onessa Edwin Allen High 1.65m

3 Ewan, Tasheena St Jago High 1.60m

Boys Under-14 1500m Class 3

1 Stewart, Detroy Edwin Allen High 4:34.94

2 Lawrence, Keenan St Jago High 4:47.46

3 Simpson, Kobe Manchester High 4:57.47

Boys Under-14 100m Hurdles Class 3

1 Marks, Dandrea St. Jago High 15.24

2 Burke, Adrian Charlemont High 22.91

Girls Under-20 2000m Steeplechase Open

1 Howell, Alvina Edwin Allen High 7:52.09

2 Watson, Shanieke Holmwood Technical High 7:55.66

3 Plummer, Kayce-Ann Vere Technical High 8:06.04

Boys Under-20 2000m Steeplechase Open

1 Frith, Obrian Holmwood Technical High 6:33.66

2 Freeman, Winston Bellefield High 6:40.54

3 Cameron, Leon Tacius Golding High 6:43.80

Boys Under-20 Javelin Throw Open

1 Gregory, Mario St Jago High 51.27m

2 Shaw, Shandayle Hydel Group of Schools 49.41m

3 Messam, Jeremiah Lennon High 48.04m

Girls 17-19 Shot Put Class 1

1 Frazer, Rochelle Edwin Allen High 14.54m

2 Binns, Isheka Manchester High 12.90m

3 Rowe, Shanakay Holmwood Technical High 12.41m

Girls Under-17 Shot Put Class 2

1 Dixon, Tavia Spaldings High 13.25m

2 Brown, Devia Hydel Group of Schools 12.75m

3 Samuels, Georgetta Holmwood Technical High 12.37m

Team Rankings (Women)

1) Edwin Allen High 378

2) Holmwood Technical High 262.5

3) Hydel Group of Schools 259.5

4) Manchester High 209

5) Vere Technical High 208

6) St Jago High 165

7) Spaldings High 64

8) Bellefield High 29

9) Lennon High 16

10) Tacius Golding High 15

11) Cross Keys High 10

12) Kellits High 9

13) Denbigh High 8

14) Clarendon College 7

15) Garvey Maceo High 6

15) DeCarteret College 6

15) Jose Marti Technical High 6

18) Kemps Hill High 4

19) Claude McKay High 3

19) Central High 3

21) Old Harbour High 2

21) Brown's Town High 2

Team Rankings (Men)

1) St Jago High 314.5

2) Edwin Allen High 130

3) Holmwood Technical High 118.5

4) Hydel Group of Schools 87.5

5) Manchester High 87

6) Claude McKay High 82

7) Old Harbour High 69

8) Spaldings High 64

9) Bellefield High 51

10) Garvey Maceo High 37.5

11) Tacius Golding High 34

12) York Castle High 33.5

13) Vere Technical High 32

14) Lennon High 26

15) Charlemont High 25

16) Kellits High 21

17) Belair High 20

18) Clarendon College 17

19) Ocho Rios High 13

19) Glenmuir High 13

19) Waterford High 13

22) Central High 11

23) DeCarteret College 9

24) Thompson Town High 8

24) May Day High 8

26) Porus High 7

26) Foga Road High 7

28) Knox College 6.5

29) Jose Marti Technical High 6

30) Aabuthnott Gallimore High 4

30) Brown's Town High 4

32) Marcus Garvey Technical High 3



SHARE THIS: Share to Facebook Share to Twitter

comments powered by Disqus

More news


More...


Home | Lifestyle | Teenage | Regional | Environment | Editorial | Columns | Career | Food | All Woman | Letters | Auto | Video | Weather | Contact Us


Mobile | View Standard Version

Terms and Conditions | Privacy Policy

Subscribe to our RSS Feeds
twitter Follow us on Twitter!


Copyright © 2012 Jamaica Observer. All Rights Reserved.
Terms under which this service is provided to you.